aleyasin
۱۵ پست
۱۰۳ مشترک
۳۱ پسند
عمومی

رتبه گروه

مبنای تعداد کاربر رتبه ۸۳
مبنای تعداد هوادار رتبه ۱۱۷
مبنای تعداد ارسال رتبه ۳۱۷
...
...
بیماری مرموز
این جانوران که زمانی در تمام قاره استرالیا پراکنده بودند، امروزه تنها بومی جزیره تاسمانی هستند. زیست‌شناسان گمان می‌کنند که انقراض آنها در سرزمین اصلی استرالیا به دلیل ورود سگ‌های آسیایی یا دینگوها به منطقه بوده است. از اواخر دهه 1800 میلادی تلاش‌هایی برای از ریشه کندن این جانوران از سوی مزرعه‌داران انجام شد، چرا که به اشتباه فکر می‌کردند این جانوران مسئول کشتن چهارپایان آنها هستند. این اقدامات تقریبا موفق شده بود تا نسل این جانور را منقرض کند، که دولت استرالیا در سال 1941 / 1320 آنها را در زمره جانوران حفاظت شده قرار داد و از آن زمان جمعیت آنها با نرخ ثابتی رو به افزایش است.
در حال حاضر بزرگ‌ترین تهدید برای شیطان تاسمانی، بیماری مرموزی به نام «بیماری تومور صورت شیطان (DFTC)» است. این بیماری فاجعه‌بار که در اواسط دهه 1990 / 1370 کشف شد، سرطان مسری و کشنده نادری است که تلفات بالایی را در جمعیت این کیسه‌دار منحصر به فرد استرالیا بر جای گذاشته است. طی این بیماری توده‌های بزرگی در اطراف چشم و سر حیوان ایجاد می‌شود که غذا خوردن را برای آن سخت می‌کند، و نهایتا جانور از گرسنگی تلف می‌شود. متخصصان سلامت حیوانات جمعیت‌هایی را که این بیماری هنوز در آنها ظاهر نشده است از سایرین جدا کرده، و تمرکز خود را روی برنامه‌های زادآوری در اسارت گذاشته‌اند تا بتوانند این گونه را از خطر انقراض نجات دهند. بروز همین بیماری باعث شده است تا دولت استرالیا شیطان تاسمانی را در زمره گونه‌های آسیب‌پذیر (Vulnerable) قرار دهد.
کیسه‌دار، گوشتخوار و شب‌رو
شیطان تاسمانی بزرگ‌ترین کیسه‌دار گوشتخوار دنیا است. طول این جانور به 75 سانتی‌متر، و وزن آن به 12 کیلوگرم می‌رسد؛ اگرچه اندازه آن بسته به میزان غذای در دسترس به شدت تغییر می‌کند. کله بزرگ این جانور دارای دندان‌های تیز و آرواره‌هایی عضلانی است، که یکی از قدرتمندترین گازگرفتن‎ها را در میان پستانداران به این حیوان بخشیده است.
شیطان تاسمانی جانوری اکیدا گوشتخوار است و از حیواناتی مانند مارها، پرندگان، ماهی و حشرات تغذیه می‌کند، و اغلب نیز با لاشه جانوران مرده دلی از عزا در می‌آورد. زمانی که این جانوران به خوبی تغذیه می‌کنند، دم آنها همانند سایر کیسه‌داران به دلیل چربی انباشته باد می‌کند و متورم می‌شود.
شیطان تاسمانی جانوری منزوی و شب‌رو است. این جانوران روز خود را به تنهایی و درون کنده‌های خالی، غارها و یا نقب‌های زیرزمینی می‌گذرانند، و شب‌ها برای شکار بیرون می‌روند. آنها از موهای بلند اطراف چانه و حس بویایی و بینایی عالی خود، برای اجتناب از شکارچیان و یافتن طعمه و لاشه استفاده می‌کنند. آنها تقریبا هر چیزی را که بتوانند دندان‌های تیزشان را در آن فرو کنند می‌خورند، و حتی از مو، پوست و استخوان‌های غذا نیز نمی‌گذرند.
شیطان‌های تاسمانی ماده پس از سه هفته بارداری، بین 20 تا 30 توله بسیار کوچک را به دنیا می‌آورند. اما از آنجایی‌که مادر تنها 4 نوک پستان دارد، فقط عده کمی از آنها زنده می‌مانند. نوزدان پس از 4 ماه سر از کیسه در می‌آورند، در 6 ماهگی از شیر گرفته می‌شوند و از 8 ماهگی به بعد باید روی پای خود بایستند.
شیطان تاسمانی جانوری است که به طرز آشکاری خلق و خویی بداخلاق و عصبی دارد. زمانی‌که این جانور از سوی شکارچیان تهدید می‌شود، بر سر جفت با شیطانی دیگر دعوا می‌کند و یا می‌خواهد از غذای خود دفاع کند؛ دست به خشونتی دیوانه‌وار و مهارنشدنی می‌زند. نخستین مهاجران اروپایی که پا به سرزمین استرالیا گذاشتند، پس از مشاهده چنین صحنه‌هایی به این جانور لقب «شیطان» دادند؛ نمایش‌هایی همراه با دندان غروچه‌های عصبی و خرناس‌های حلقی که مو را بر تن آدمی سیخ می‌کرد.
این پستاندار تندمزاج دارای فرمی خشن همراه با پوششی از خز زمخت قهوه‌ای یا سیاه است، که به آنها شکلی شبیه به بچه خرس بخشیده است. اغلب این جانوران نوار یا لکه سفیدی روی سینه، و خال‌های روشنی در اطراف یا انتهای بدن خود دارند. پاهای جلویی آنها بلندتر از پاهای پشتی است، که باعث می‌شود حرکتی سلانه سلانه و شبیه به خوک داشته باشند.
آیا شیطانی که شیطان پرستان معرفی می کنند (با قدرت‌هایی که برای شیطان ذکر می‌کنند و او را یک فرشته می‌دانند) دقیقا مورد تائید قرآن است؟
satain1.jpgاين مطلب که شیطان‌گرایان ادعا می‌کنند ـ که البته در کتب مقدس یهود و مسیحیت هم به آن اشاره شده است ـ و معتقدند که شيطان از ملائكه بود، به هیچ عنوان مورد تایید آخرین کتاب آسمانی نیست و برخلاف نص قرآن است.
قرآن مي‌فرمايد: «كان من الجن ففسق عن امر ربه؛ شیطان از جن بود، پس از امر خداوند سرپیچی کرد. (سوره كهف، آيه50). تعبیر دقیق‌تر در مورد جایگاه شیطان قبل از خلقت آدم در میان ملائکه، این است که او در صف ملائكه بود، نه ازجنس ملائكه. قرآن مي‌گويد: «كان من الجن». از طرف دیگر راجع به اصل خلقت شيطان تصریح نموده كه از آتش آفريده شده است، که اصل خلقت جن هم از آتش است و این اشتراک در خلقت مورد تصریح قرآن است. «وَ خَلَقَ الْجَانَّ مِنْ مارِجٍ مِنْ نارٍ؛ خداوند جن را از آتش افرید»( الرحمن/ 15)، در صورتي كه راجع به ملائكه چنین حرفي را ندارد.
بازنشر کرده است.
چه جالب
بازنشر کرده است.
...
بازنشر کرده است.
...
بازنشر کرده است.
دانستنی قدیمی....